ECJ-HVB1C475K
CAP CER 4.7UF 16V 10% X5R 1206
product image
ECJ-HVB1C475K Picture
SeekIC No. : 002944117 Detail
ECJ-HVB1C475K: CAP CER 4.7UF 16V 10% X5R 1206
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECJ-HVB1C475K
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: ECJ Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Capacitance: 4.7µF Voltage - Rated: 16V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X5R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.037" (0.95mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Digi-Reel®Alternate Packaging
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 16V
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X5R
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C
Thickness (Max): 0.037" (0.95mm)
Series: ECJ
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Capacitance: 4.7µF
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationECJ-HVB1C475K
VendorPanasonic - ECG (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance4.7F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Lead Spacing-