ECS-35-17-19A-TR
CRYSTAL 3.579545MHZ 17PF SMD
product image
ECS-35-17-19A-TR Picture
SeekIC No. : 003411126 Detail
ECS-35-17-19A-TR: CRYSTAL 3.579545MHZ 17PF SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECS-35-17-19A-TR
Quick Details
Series: ECX-19A Manufacturer: ECS Inc
Type: MHz Crystal Frequency: 3.579545MHz
Frequency Stability: ±50ppm Frequency Tolerance: ±30ppm
Load Capacitance: 17pF Power Dissipation : 1.8 W
ESR (Equivalent Series Resistance): 200 Ohm Operating Mode: Fundamental
Operating Temperature: -10°C ~ 70°C Ratings: -
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 2-SMD
Size / Dimension: 0.433" L x 0.197" W (11.00mm x 5.00mm) Height: 0.079" (2.00mm)
Description
Manufacturer: ECS Inc
Type: MHz Crystal
Frequency Stability: ±50ppm
Frequency Tolerance: ±30ppm
Operating Mode: Fundamental
Operating Temperature: -10°C ~ 70°C
Ratings: -
Mounting Type: Surface Mount
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Frequency: 3.579545MHz
Load Capacitance: 17pF
Height: 0.079" (2.00mm)
Package / Case: 2-SMD
ESR (Equivalent Series Resistance): 200 Ohm
Series: ECX-19A
Size / Dimension: 0.433" L x 0.197" W (11.00mm x 5.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationECS-35-17-19A-TR
VendorECS Inc
CategoryCrystals and Oscillators
Frequency3.579545MHz
Load Capacitance17pF
Package / Case11.0mm x 5.0mm
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency Tolerance±30ppm
Mounting TypeSurface Mount
Operating ModeFundamental
TypeQuartz
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names ECS 35 17 19A TR