EEE-0GS220SR
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD Al Lytic Cap SMT VS Series 85C
product image
EEE-0GS220SR Picture
SeekIC No. : 00752726 Detail
EEE-0GS220SR: Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD Al Lytic Cap SMT VS Series 85C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
EEE-0GS220SR
Mfg:
Panasonic Electronic Components
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 22 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 4 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Dimensions : 3 mm Dia. x 5.4 mm L Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Capacitance : 22 uF
Voltage Rating : 4 Volts
Dimensions : 3 mm Dia. x 5.4 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationEEE-0GS220SR
VendorPanasonic - ECG (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance22F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.118" Dia x 0.213" H (3.00mm x 5.40mm)
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size0.130" L x 0.130" W (3.30mm x 3.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingDigi-Reel?
Tolerance±20%
Voltage Rating4V