EKMM251VSN561MA25S
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 250volts 560uF 35X25
product image
EKMM251VSN561MA25S Picture
SeekIC No. : 00763178 Detail
EKMM251VSN561MA25S: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 250volts 560uF 35X25
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
EKMM251VSN561MA25S
Mfg:
United Chemi-Con
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 560 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Series : KMM Diameter : 35 mm (1.38 in)
Length : 25.4 mm (1 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 250 Volts
Capacitance : 560 uF
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 35 mm (1.38 in)
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Series : KMM
Length : 25.4 mm (1 in)