EMC13DRES-S93
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET
product image
EMC13DRES-S93 Picture
SeekIC No. : 003040462 Detail
EMC13DRES-S93: CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
EMC13DRES-S93
Card Type: Non Specified - Dual Edge Gender: Female
Number of Positions/Bay/Row: 13 Number of Positions: 26
Power Dissipation : 400 W Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Number of Rows: 2 Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: - Mounting Type: Panel Mount
Termination: Solder Eyelet(s) Contact Material: Phosphor Bronze
Number of Rows: 2
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Series: -
Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Mounting Type: Panel Mount
Termination: Solder Eyelet(s)
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Contact Type: Full Bellows
Color: Blue
Flange Feature: Side Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia