EMC20DREI-S93
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET
product image
EMC20DREI-S93 Picture
SeekIC No. : 003107837 Detail
EMC20DREI-S93: CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
EMC20DREI-S93
Configuration : IGBT-Inverter Card Type: Non Specified - Dual Edge
Gender: Female Number of Positions/Bay/Row: 20
Number of Positions: 40 Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Number of Rows: 2 Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: - Mounting Type: Panel Mount
Termination: Solder Eyelet(s) Contact Material: Phosphor Bronze
Number of Rows: 2
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Series: -
Card Thickness: 0.093" (2.36mm)