EP1K50TC144-3
IC ACEX 1K FPGA 50K 144-TQFP
product image
EP1K50TC144-3 Picture
SeekIC No. : 003504785 Detail
EP1K50TC144-3: IC ACEX 1K FPGA 50K 144-TQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
EP1K50TC144-3
Quick Details
Series: ACEX-1K® Manufacturer: Altera
Number of LABs/CLBs: 360 Number of Logic Elements/Cells: 2880
Total RAM Bits: 40960 Number of I /O: 102
Number of Gates: 199000 Operating Supply Voltage : 50 V
Voltage - Supply: 2.375 V ~ 2.625 V Mounting Type: Surface Mount
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Package / Case: 144-LQFP
Description
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 144-LQFP
Supplier Device Package: 144-TQFP (20x20)
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Series: ACEX-1K®
Manufacturer: Altera
Voltage - Supply: 2.375 V ~ 2.625 V
Number of I /O: 102
Number of LABs/CLBs: 360
Number of Logic Elements/Cells: 2880
Total RAM Bits: 40960
Number of Gates: 199000
Parameters:
Technical/Catalog InformationEP1K50TC144-3
VendorAltera
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Number of Gates-
Number of I /O102
Number of Registers2880
Number of Logic Blocks/Elements2880
Delay Time6.6ns
Package / Case144-TQFP
Voltage - Supply2.375 V ~ 3.6 V