EP7312-CVZ-90
Audio Systems-on-a-Chip (SoC) IC Hgh-Prfrmnc Low- Power SOC w/SDRAM
product image
EP7312-CVZ-90 Picture
SeekIC No. : 00385401 Detail
EP7312-CVZ-90: Audio Systems-on-a-Chip (SoC) IC Hgh-Prfrmnc Low- Power SOC w/SDRAM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
EP7312-CVZ-90
Mfg:
Cirrus Logic
  • Qty
  • 0~83
Description
EEPROM Size: -
Data Converters: -
Oscillator Type: External
Packaging: Tray
Program Memory Size: -
Program Memory Type: ROMless
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Number of I /O: 27
Core Size: 32-Bit
Core Processor: ARM7
Speed: 90MHz
Package / Case: 208-LQFP
Manufacturer: Cirrus Logic Inc
RAM Size: 56K x 8
Series: EP7
Peripherals: LCD, LED, MaverickKey, PWM
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.3 V ~ 2.7 V
Connectivity: Codec, DAI, EBI/EMI, IrDA, Keypad, SPI/Microwire1, UART/USART
Parameters:
Technical/Catalog InformationEP7312-CVZ-90
VendorCirrus Logic Inc
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size8K x 8
RAM Size48K x 8
Number of I /O27
Package / Case208-LQFP
Speed90MHz
Controller SeriesEP7
Oscillator TypeExternal
PackagingTray
Program Memory TypeCache
EEPROM Size-
Core ProcessorARM7
Data Converters-
Core Size32-Bit