ERA-14HD560U
Thin Film Resistors - SMD Thin Film Resistor Chip12101/4W 0.5%
product image
ERA-14HD560U Picture
SeekIC No. : 001432596 Detail
ERA-14HD560U: Thin Film Resistors - SMD Thin Film Resistor Chip12101/4W 0.5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ERA-14HD560U
Mfg:
Panasonic Electronic Components
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Resistance : 56 Ohms Tolerance : 0.5 %
Package / Case : 1210 Power Rating : 250 mWatts (1/4 Watt)
Description
Temperature Coefficient :
Series :
Voltage Rating :
Operating Temperature Range :
Termination Style :
Dimensions :
Packaging :
Power Rating : 250 mWatts (1/4 Watt)
Tolerance : 0.5 %
Resistance : 56 Ohms
Package / Case : 1210
Parameters:
Technical/Catalog InformationERA-14HD560U
VendorPanasonic - ECG (VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms56.0
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±0.5%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case1210 (3225 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionThin Film
Temperature Coefficient±50ppm/°C