ERA-2AEB1020X
Thin Film Resistors - SMD Thin Film Resistor,Chip,0402,1/16W, 0.1% 102ohm, 0.1%, 7 Reel STD;RoHS;R-Pb;260_Cmax
product image
ERA-2AEB1020X Picture
SeekIC No. : 001430166 Detail
ERA-2AEB1020X: Thin Film Resistors - SMD Thin Film Resistor,Chip,0402,1/16W, 0.1% 102ohm, 0.1%, 7 Reel STD;RoHS;R-Pb;260_Cmax
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ERA-2AEB1020X
Mfg:
Panasonic Electronic Components
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Resistance : 102 Ohms Tolerance : 0.1 %
Package / Case : 0402 (1005 metric) Power Rating : 62.5 mWatts
Series : ERA-2AEB Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel - 7 in
Description
Temperature Coefficient :
Voltage Rating :
Operating Temperature Range :
Dimensions :
Tolerance : 0.1 %
Termination Style : SMD/SMT
Package / Case : 0402 (1005 metric)
Packaging : Reel - 7 in
Power Rating : 62.5 mWatts
Series : ERA-2AEB
Resistance : 102 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationERA-2AEB1020X
VendorPanasonic - ECG
CategoryResistors
Resistance In Ohms102
Power (Watts)0.063W, 1/16W
Tolerance±0.1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0402 (1005 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionMetal Film
Temperature Coefficient±25ppm/°C