ERA-2AEB153X
Thin Film Resistors - SMD 15K OHM .1% 25PPM
product image
ERA-2AEB153X Picture
SeekIC No. : 001417375 Detail
ERA-2AEB153X: Thin Film Resistors - SMD 15K OHM .1% 25PPM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ERA-2AEB153X
Quick Details
Resistance : 15 KOhms Tolerance : 0.1 %
Temperature Coefficient : 25 PPM / C Package / Case : 0402 (1005 metric)
Power Rating : 62.5 mWatts Series : ERA-2A
Voltage Rating : 25 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 155 C
Termination Style : SMD/SMT Dimensions : 0.5 mm W x 1 mm L x 0.35 mm H
Packaging : Reel - 7 in
Description
Tolerance : 0.1 %
Termination Style : SMD/SMT
Resistance : 15 KOhms
Package / Case : 0402 (1005 metric)
Packaging : Reel - 7 in
Power Rating : 62.5 mWatts
Dimensions : 0.5 mm W x 1 mm L x 0.35 mm H
Voltage Rating : 25 Volts
Series : ERA-2A
Parameters:
Technical/Catalog InformationERA-2AEB153X
VendorPanasonic - ECG (VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms15.0K
Power (Watts)0.063W, 1/16W
Tolerance±0.1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0402 (1005 metric)
PackagingDigi-Reel?
CompositionMetal Film