ERA-2AEB163X
Thin Film Resistors - SMD 0402 1/16W 16Kohms
product image
ERA-2AEB163X Picture
SeekIC No. : 001416422 Detail
ERA-2AEB163X: Thin Film Resistors - SMD 0402 1/16W 16Kohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ERA-2AEB163X
Mfg:
Panasonic Electronic Components
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Resistance : 16 KOhms Tolerance : 0.1 %
Temperature Coefficient : 25 PPM / C Package / Case : 0402 (1005 metric)
Power Rating : 63 mWatts Series : ERA-2AEB
Voltage Rating : 50 Volts Operating Temperature Range : - 55 C to + 155 C
Termination Style : SMD/SMT Dimensions : 0.5 mm W x 1 mm L x 0.35 mm H
Packaging : Reel
Description
Tolerance : 0.1 %
Temperature Coefficient : 25 PPM / C
Operating Temperature Range : - 55 C to + 155 C
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Voltage Rating : 50 Volts
Package / Case : 0402 (1005 metric)
Power Rating : 63 mWatts
Series : ERA-2AEB
Dimensions : 0.5 mm W x 1 mm L x 0.35 mm H
Resistance : 16 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationERA-2AEB163X
VendorPanasonic - ECG (VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms16.0K
Power (Watts)0.063W, 1/16W
Tolerance±0.1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0402 (1005 metric)
PackagingCut Tape (CT)
CompositionMetal Film