ERO-S2PHF2400
Metal Film Resistors - Through Hole Metal Film Resistor Leaded 1/4W 1%
product image
ERO-S2PHF2400 Picture
SeekIC No. : 001624097 Detail
ERO-S2PHF2400: Metal Film Resistors - Through Hole Metal Film Resistor Leaded 1/4W 1%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ERO-S2PHF2400
Quick Details
Resistance : 240 Ohms Tolerance : 1 %
Packaging :
Tolerance : 1 %
Power Rating : 250 mWatts (1/4 Watt)
Termination Style : Axial
Resistance : 240 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationERO-S2PHF2400
VendorPanasonic - ECG (VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms240
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Tolerance±1%
Lead StyleThrough Hole
CaseAxial
PackagingCut Tape (CT)
CompositionMetal Film
Temperature Coefficient±50ppm/°C