ESR03EZPF1001
RES 1.00K OHM 1/5W 1% 0603 SMD
product image
ESR03EZPF1001 Picture
SeekIC No. : 003880259 Detail
ESR03EZPF1001: RES 1.00K OHM 1/5W 1% 0603 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ESR03EZPF1001
Quick Details
Series: ESR03 Processor Series : MPC5602D
Manufacturer: Rohm Semiconductor Resistance (Ohms): 1k
Power (Watts): 0.2W, 1/5W Composition: Thick Film
Features: Pulse Withstanding Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Tolerance: ±1% Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) Height: 0.022" (0.55mm)
Number of Terminations: 2
Description
Resistance (Ohms): 1k
Composition: Thick Film
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height: 0.022" (0.55mm)
Number of Terminations: 2
Packaging: Tape & Reel (TR)Alternate Packaging
Temperature Coefficient: ±100ppm/°C
Tolerance: ±1%
Features: Pulse Withstanding
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Series: ESR03
Power (Watts): 0.2W, 1/5W
Parameters:
Technical/Catalog InformationESR03EZPF1001
VendorRohm Semiconductor
CategoryResistors
Resistance In Ohms1.00K
Power (Watts)0.2W, 1/5W
Tolerance±1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0603 (1608 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
CompositionThick Film