Power Management IC Development Tools VIPER 28LN EVAL BRD
EVLVIPER28L-10W: Power Management IC Development Tools VIPER 28LN EVAL BRD
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
US $39.38 - 39.38 / Piece
Power Management IC Development Tools VIPER 16HN EVAL BRD
US $39.38 - 39.38 / Piece
Power Management IC Development Tools VIPER16Lx EVAL BOARD VIPER 16L EVAL BRD
US $43.31 - 43.31 / Piece
LED Lighting Development Tools Evaluation Board Viper27 Converter
| Product : | Power Management Modules | Type : | AC/DC Converters |
| Tool Is For Evaluation Of : | VIPER28LN | Input Voltage : | 85 V to 265 V |
| Output Voltage : | 5 V |
| Technical/Catalog Information | EVLVIPER28L-10W |
| Vendor | STMicroelectronics |
| Category | Programmers, Development Systems |
| Board Type | Fully Populated |
| Main Purpose | AC/DC, Primary Side |
| Regulator Topology | Flyback |
| Outputs and Type | 1, Isolated |
| Voltage - Output | 5V |
| Current - Output | 2.4A |
| Voltage - Input | 85 ~ 265VAC |
| Frequency - Switching | 60kHz |
| Power - Output | 12W |
| Utilized IC / Part | VIPer28 |
| Supplied Contents | Board |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | EVLVIPER28L 10W EVLVIPER28L10W 497 8840 ND 4978840ND 497-8840 |