EXB250-48S1V8
DC/DC Converters 108W 1.8V 60A
product image
EXB250-48S1V8 Picture
SeekIC No. : 002751947 Detail
EXB250-48S1V8: DC/DC Converters 108W 1.8V 60A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
EXB250-48S1V8
Mfg:
Emerson / Astec Power
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Output Power : 108 W Input Voltage Range : 33 V to 75 V
Input Voltage (nominal) : 48 V Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 1.8 V Output Current (Channel 1) : 60 A
Package / Case Size : 2.28 in x 2.4 in x 0.5 in
Description
Product :
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Mounting Style :
Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 1.8 V
Input Voltage (nominal) : 48 V
Output Current (Channel 1) : 60 A
Input Voltage Range : 33 V to 75 V
Output Power : 108 W
Parameters:
Technical/Catalog InformationEXB250-48S1V8
VendorEmerson Network Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input33 ~ 75VDC
Output1.8V
Power (Watts)108W
Number of Outputs1
1st Output1.8 VDC @ 60A