F30J10RE
Wirewound Resistors - Chassis Mount 30watt 10ohm 5% Stackohm
product image
F30J10RE Picture
SeekIC No. : 001288079 Detail
F30J10RE: Wirewound Resistors - Chassis Mount 30watt 10ohm 5% Stackohm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
F30J10RE
Mfg:
Ohmite
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Resistance : 10 Ohms Tolerance : 5 %
Power Rating : 30 Watts Temperature Coefficient : 400 PPM / C
Series : 250 Operating Temperature Range : + 25 C to + 350 C
Dimensions : 25.4 mm W x 31.75 mm L Packaging : Bulk
Product : Power Resistors Wirewound Vitreous Enamel
Description
Resistance : 10 Ohms
Tolerance : 5 %
Packaging : Bulk
Operating Temperature Range : + 25 C to + 350 C
Temperature Coefficient : 400 PPM / C
Series : 250
Power Rating : 30 Watts
Dimensions : 25.4 mm W x 31.75 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationF30J10RE
VendorOhmite
CategoryResistors
Resistance In Ohms10.0
Power (Watts)30W
Tolerance±5%
Lead StyleLug Terminals (Chassis Mount)
CaseRadial
PackagingBulk
CompositionWirewound