F30J25RE
Wirewound Resistors - Chassis Mount 30watt 25ohm 5%
product image
F30J25RE Picture
SeekIC No. : 001288499 Detail
F30J25RE: Wirewound Resistors - Chassis Mount 30watt 25ohm 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
F30J25RE
Quick Details
Resistance : 25 Ohms Tolerance : 5 %
Power Rating : 30 Watts Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Series : 250 Operating Temperature Range : + 25 C to + 350 C
Dimensions : 25.4 mm W x 31.75 mm L Packaging : Bulk
Tolerance : 5 %
Packaging : Bulk
Resistance : 25 Ohms
Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Power Rating : 30 Watts
Dimensions : 25.4 mm W x 31.75 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationF30J25RE
VendorOhmite
CategoryResistors
Resistance In Ohms25.0
Power (Watts)30W
Tolerance±5%
Lead StyleLug Terminals (Chassis Mount)
CaseRadial
PackagingBulk
CompositionWirewound