F30J75RE
Wirewound Resistors - Chassis Mount 30watt 75ohm 5% Stackohm
product image
F30J75RE Picture
SeekIC No. : 001290857 Detail
F30J75RE: Wirewound Resistors - Chassis Mount 30watt 75ohm 5% Stackohm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
F30J75RE
Quick Details
Resistance : 75 Ohms Tolerance : 5 %
Power Rating : 30 Watts Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Series : 250 Operating Temperature Range : + 25 C to + 350 C
Dimensions : 25.4 mm W x 31.75 mm L Packaging : Bulk
Tolerance : 5 %
Packaging : Bulk
Resistance : 75 Ohms
Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Power Rating : 30 Watts
Dimensions : 25.4 mm W x 31.75 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationF30J75RE
VendorOhmite
CategoryResistors
Resistance In Ohms75.0
Power (Watts)30W
Tolerance±5%
CompositionWirewound