F310J106MPA
Tantalum Capacitors - Solid SMD 6.3volts 10uF Polymer Tantalum
product image
F310J106MPA Picture
SeekIC No. : 001102932 Detail
F310J106MPA: Tantalum Capacitors - Solid SMD 6.3volts 10uF Polymer Tantalum
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
F310J106MPA
Mfg:
Nichicon
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 10 uF Voltage Rating : 6.3 Volts
Tolerance : 20 % Packaging : Bulk
Description
Case Code - in :
Case Code - mm :
Height :
Mfr Case Code :
Operating Temperature Range :
Series :
Product :
ESR :
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 6.3 Volts
Capacitance : 10 uF
Packaging : Bulk
Parameters:
Technical/Catalog InformationF310J106MPA
VendorNichicon (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance10F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance±20%
Package / Case2012-10 (EIA) 0805
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)200.0 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C