F40J100E
Wirewound Resistors - Chassis Mount 40watt 100ohm 5%
product image
F40J100E Picture
SeekIC No. : 001287813 Detail
F40J100E: Wirewound Resistors - Chassis Mount 40watt 100ohm 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
F40J100E
Mfg:
Ohmite
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Resistance : 100 Ohms Tolerance : 5 %
Power Rating : 40 Watts Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Series : 250 Operating Temperature Range : + 25 C to + 350 C
Dimensions : 25.4 mm W x 50.8 mm L Packaging : Bulk
Product : Power Resistors Wirewound Vitreous Enamel
Description
Tolerance : 5 %
Packaging : Bulk
Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Operating Temperature Range : + 25 C to + 350 C
Resistance : 100 Ohms
Series : 250
Power Rating : 40 Watts
Dimensions : 25.4 mm W x 50.8 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationF40J100E
VendorOhmite
CategoryResistors
Resistance In Ohms100
Power (Watts)40W
Tolerance±5%
Lead StyleLug Terminals (Chassis Mount)
CaseRadial
PackagingBulk
CompositionWirewound