F750G477MCC
Tantalum Capacitors - Solid SMD 4volts 470uF 3.2x7.1
product image
F750G477MCC Picture
SeekIC No. : 001083786 Detail
F750G477MCC: Tantalum Capacitors - Solid SMD 4volts 470uF 3.2x7.1
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
F750G477MCC
Quick Details
Capacitance : 470 uF Voltage Rating : 4 Volts
ESR : 0.12 Ohms Tolerance : 20 %
Case Code - in : 2812 Case Code - mm : 7132
Height : 2.5 mm Mfr Case Code : C Case
Packaging : Reel
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Mfr Case Code : C Case
Height : 2.5 mm
Voltage Rating : 4 Volts
Capacitance : 470 uF
Case Code - in : 2812
Case Code - mm : 7132
ESR : 0.12 Ohms
Series : F75
Parameters:
Technical/Catalog InformationF750G477MCC
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance470F
Voltage - Rated 4V
Tolerance±20%
Package / Case7132-25 (EIA)
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)120.0 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C