F750G687MDC
Tantalum Capacitors - Solid SMD 4volts 680uF 4.3x7.3
product image
F750G687MDC Picture
SeekIC No. : 001094331 Detail
F750G687MDC: Tantalum Capacitors - Solid SMD 4volts 680uF 4.3x7.3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
F750G687MDC
Quick Details
Capacitance : 680 uF Voltage Rating : 4 Volts
ESR : 0.12 Ohms Tolerance : 20 %
Case Code - in : 2917 Case Code - mm : 7343
Height : 2.8 mm Mfr Case Code : D Case
Packaging : Reel
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Case Code - in : 2917
Case Code - mm : 7343
Height : 2.8 mm
Mfr Case Code : D Case
Voltage Rating : 4 Volts
Capacitance : 680 uF
ESR : 0.12 Ohms
Series : F75
Parameters:
Technical/Catalog InformationF750G687MDC
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance680F
Voltage - Rated 4V
Tolerance±20%
Package / Case7343-28 (EIA)
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)120.0 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C