F750J108MRC
Tantalum Capacitors - Solid SMD 6.3volts 1000uF 6x7.2
product image
F750J108MRC Picture
SeekIC No. : 001083912 Detail
F750J108MRC: Tantalum Capacitors - Solid SMD 6.3volts 1000uF 6x7.2
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
F750J108MRC
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Voltage Rating : 6.3 Volts
ESR : 0.12 Ohms Tolerance : 20 %
Case Code - in : 2824 Case Code - mm : 7260
Height : 3.5 mm Mfr Case Code : R Case
Packaging : Reel
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Voltage Rating : 6.3 Volts
Case Code - mm : 7260
Height : 3.5 mm
Capacitance : 1000 uF
Mfr Case Code : R Case
Case Code - in : 2824
ESR : 0.12 Ohms
Series : F75
Parameters:
Technical/Catalog InformationF750J108MRC
VendorNichicon (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance±20%
Package / Case7260-35 (EIA)
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)120.0 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C