F751A157MCC
Tantalum Capacitors - Solid SMD 10volts 150uF 3.2x7.1
product image
F751A157MCC Picture
SeekIC No. : 001083845 Detail
F751A157MCC: Tantalum Capacitors - Solid SMD 10volts 150uF 3.2x7.1
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
F751A157MCC
Quick Details
Capacitance : 150 uF Voltage Rating : 10 Volts
ESR : 0.22 Ohms Tolerance : 20 %
Case Code - in : 2812 Case Code - mm : 7132
Height : 2.5 mm Mfr Case Code : C Case
Description
Voltage Rating : 10 Volts
Packaging : Reel
Tolerance : 20 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : Tantalum Solid Standard Grade - Other Various
Mfr Case Code : C Case
Height : 2.5 mm
Capacitance : 150 uF
Case Code - in : 2812
Case Code - mm : 7132
Series : F75
ESR : 0.22 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationF751A157MCC
VendorNichicon
CategoryCapacitors
Capacitance150F
Voltage - Rated 10V
Tolerance±20%
Package / Case7132-25 (EIA)
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)220.0 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C