FC2311-0000-1000-L
SENSOR COMP LOAD CELL 1000LBF
product image
FC2311-0000-1000-L Picture
SeekIC No. : 004135175 Detail
FC2311-0000-1000-L: SENSOR COMP LOAD CELL 1000LBF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FC2311-0000-1000-L
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Measurement Specialties Inc/Schaevitz
Operating Supply Voltage : 3 V to 3.6 V Operating Force: 453.59kgf (997.9lbs)
Output: 100mV Sensor Type: Load Cell
Voltage - Supply: 2 V ~ 10 V Actuator Type: Pushbutton
Actuator Style/Size: Round, 8mm
Description
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Series: -
Actuator Type: Pushbutton
Manufacturer: Measurement Specialties Inc/Schaevitz
Sensor Type: Load Cell
Output: 100mV
Voltage - Supply: 2 V ~ 10 V