FCA1206C474M
CAP FILM 0.47UF 16VDC 1206
product image
FCA1206C474M Picture
SeekIC No. : 002969391 Detail
FCA1206C474M: CAP FILM 0.47UF 16VDC 1206
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCA1206C474M
Quick Details
Series: FCA Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 0.47µF Voltage Rating - AC: 12V
Voltage Rating - DC: 16V Forward Voltage Drop : 1.3 V
Dielectric Material: Acrylic, Metallized Tolerance: ±20%
ESR (Equivalent Series Resistance): - Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) Height - Seated (Max): 0.063" (1.60mm)
Termination: Solder Pads Lead Spacing: -
Features: General Purpose Applications: -
Description
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Features: General Purpose
Applications: -
Mounting Type: Surface Mount
Termination: Solder Pads
Lead Spacing: -
Capacitance: 0.47µF
Voltage Rating - DC: 16V
Package / Case: 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension: 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance: ±20%
Dielectric Material: Acrylic, Metallized
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max): 0.063" (1.60mm)
Packaging: BulkAlternate Packaging
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: FCA
Voltage Rating - AC: 12V
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCA1206C474M
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.47F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±20%
Dielectric MaterialMetallized Acrylic
Package / Case1210 (3225 metric)
PackagingBulk
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Lead Spacing-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C