FCA1210C105M-G2
Film Capacitors 1.0UF 16V 20%
product image
FCA1210C105M-G2 Picture
SeekIC No. : 00958307 Detail
FCA1210C105M-G2: Film Capacitors 1.0UF 16V 20%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCA1210C105M-G2
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Product Type : SMD Capacitance : 1 uF
Tolerance : 20 % Voltage Rating : 16 Volts
Series : FCA Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Termination Style : SMD/SMT Lead Spacing : 0.65 mm
Dimensions : 2.5 mm W x 3.2 mm L x 1.4 mm H
Description
Dielectric :
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Product Type : SMD
Voltage Rating : 16 Volts
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Capacitance : 1 uF
Series : FCA
Lead Spacing : 0.65 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCA1210C105M-G2
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±20%
Dielectric MaterialMetallized Acrylic
Package / Case1210 (3225 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C