FCD061160TP
FUSE FAST-ACT 1.60A 32V 0603 SMD
product image
FCD061160TP Picture
SeekIC No. : 003609800 Detail
FCD061160TP: FUSE FAST-ACT 1.60A 32V 0603 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCD061160TP
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: FCD Manufacturer: Littelfuse Inc
Fuse Type: Board Mount (Cartridge Style Excluded) Current Rating: 1.6A
Voltage Rating - AC: - Voltage Rating - DC: 32V
Response Time: Fast Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Mounting Type: Surface Mount Propagation Delay Time : 300 ns, 60 ns, 51 ns
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W x 0.022" H (1.60mm x 0.80mm x 0.55mm) Breaking Capacity @ Rated Voltage: 35A
Melting I²t: 0.0156 Approvals: cULus
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Color: -
Description
Series:
Manufacturer:
Accessory Type:
For Use With/Related Products:
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCD061160TP
VendorLittelfuse / Wickmann Brand
CategoryCircuit Protection
Current 1.6A
Voltage - Rated 32V