FCP0805H102G-J1
Film Capacitors .0010uF 50V 2%
product image
FCP0805H102G-J1 Picture
SeekIC No. : 00956045 Detail
FCP0805H102G-J1: Film Capacitors .0010uF 50V 2%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP0805H102G-J1
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyphenylene Sulfide (PPS)
Capacitance : 1000 pF Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 50 Volts Series : FCP
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Dimensions : 1.25 mm W x 2 mm L x 0.9 mm H
Description
Lead Spacing :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : SMD/SMT
Product Type : General Purpose
Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 50 Volts
Dielectric : Polyphenylene Sulfide (PPS)
Capacitance : 1000 pF
Series : FCP
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCP0805H102G-J1
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1000pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±2%
Dielectric MaterialPPS (Polyphenylene Sulphide)
Package / Case0805 (2012 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C