FCP11N60N
MOSFET SupreMOS 11A
product image
FCP11N60N Picture
SeekIC No. : 00150162 Detail
FCP11N60N: MOSFET SupreMOS 11A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP11N60N
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Continuous Drain Current : 10.8 A Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.255 Ohms at 10 V
Configuration : Single Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Description
Gate-Source Breakdown Voltage :
Mounting Style :
Package / Case :
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Continuous Drain Current : 10.8 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.255 Ohms at 10 V