FCP1206C473G
Film Capacitors .047uF 50V 2%
product image
FCP1206C473G Picture
SeekIC No. : 001056126 Detail
FCP1206C473G: Film Capacitors .047uF 50V 2%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP1206C473G
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyphenylene Sulfide (PPS)
Capacitance : 0.047 uF Tolerance : 2 %
Lead Spacing :
Dimensions :
Product Type : General Purpose
Capacitance : 0.047 uF
Tolerance : 2 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCP1206C473G
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.047F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±2%
Dielectric MaterialPPS (Polyphenylene Sulphide)
Package / Case1206 (3216 metric)
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C