FCP1206H103J-H2
Film Capacitors 1206 50V .01uF
product image
FCP1206H103J-H2 Picture
SeekIC No. : 00953940 Detail
FCP1206H103J-H2: Film Capacitors 1206 50V .01uF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP1206H103J-H2
Capacitance : 0.01 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 50 Volts Series : FCP
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Dimensions : 1.6 mm W x 3.2 mm L x 1.1 mm H
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 5 %
Product Type : General Purpose
Capacitance : 0.01 uF
Series : FCP
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCP1206H103J-H2
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance10000pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C