FCP1206H682J-H1
Film Capacitors 1206 50V 6800pF
product image
FCP1206H682J-H1 Picture
SeekIC No. : 00955210 Detail
FCP1206H682J-H1: Film Capacitors 1206 50V 6800pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP1206H682J-H1
Capacitance : 6800 pF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 50 Volts Series : FCP
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Dimensions : 1.6 mm W x 3.2 mm L x 0.9 mm H
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 5 %
Product Type : General Purpose
Capacitance : 6800 pF
Voltage Rating : 50 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCP1206H682J-H1
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance6800pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C