FCP1210C104G
Film Capacitors 1210 16V 0.1UF
product image
FCP1210C104G Picture
SeekIC No. : 00959309 Detail
FCP1210C104G: Film Capacitors 1210 16V 0.1UF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP1210C104G
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyphenylene Sulfide (PPS)
Capacitance : 0.1 uF Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 16 Volts Series : FCP
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Dimensions : 2.5 mm W x 3.2 mm L x 1.1 mm H
Description
Lead Spacing :
Voltage Rating : 16 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : SMD/SMT
Capacitance : 0.1 uF
Product Type : General Purpose
Tolerance : 2 %
Dielectric : Polyphenylene Sulfide (PPS)
Series : FCP
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCP1210C104G
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.1F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±2%
Dielectric MaterialPPS (Polyphenylene Sulphide)
Package / Case1210 (3225 metric)
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C