FCP1210C563G
Film Capacitors .056uF 50V 2%
product image
FCP1210C563G Picture
SeekIC No. : 001054264 Detail
FCP1210C563G: Film Capacitors .056uF 50V 2%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP1210C563G
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyphenylene Sulfide (PPS)
Capacitance : 0.056 uF Tolerance : 2 %
Lead Spacing :
Dimensions :
Product Type : General Purpose
Tolerance : 2 %
Dielectric : Polyphenylene Sulfide (PPS)
Series : FCP
Capacitance : 0.056 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCP1210C563G
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.056F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±2%
Dielectric MaterialPPS (Polyphenylene Sulphide)
Package / Case1210 (3225 metric)
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C