FCP1210H223J-G2
Film Capacitors .022uF 50V 5%
product image
FCP1210H223J-G2 Picture
SeekIC No. : 00957198 Detail
FCP1210H223J-G2: Film Capacitors .022uF 50V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP1210H223J-G2
Capacitance : 0.022 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 50 Volts Series : FCP
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Dimensions : 2.5 mm W x 3.2 mm L x 1.5 mm H
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 5 %
Product Type : General Purpose
Capacitance : 0.022 uF
Series : FCP
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCP1210H223J-G2
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.022F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C