FCP16N60
MOSFET 600V N-CH MOSFET SuperFET
product image
FCP16N60 Picture
SeekIC No. : 00159058 Detail
FCP16N60: MOSFET 600V N-CH MOSFET SuperFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP16N60
Mfg:
Fairchild Semiconductor
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 16 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.26 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Continuous Drain Current : 16 A
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.26 Ohms
Features:
• 650V @TJ = 150°C
• Typ. Rds(on)=0.22Ω
• Ultra low gate charge (typ. Qg=55nC)
• Low effective output capacitance (typ. Coss.eff=110pF)
• 100% avalanche tested
Specifications
Symbol
Parameter
FCI11N60
Unit
VDSS
ID
IDM
VGSS
EAS
IAR
EAR
dv/dt
PD
TJ, TSTG
TL
Drain-Source Voltage
Drain Current - Continuous (TC = 25°C) - Continuous (TC = 100°C)
Drain Current - Pulsed
Gate-Source voltage
Single Pulsed Avalanche Energy
Avalanche Current
Repetitive Avalanche Energy
Peak Diode Recovery dv/dt
Power Dissipation (TC = 25°C) - Derate above 25°C
Operating and Storage Temperature Range
Maximum Lead Temperature for Soldering Purpose,
1/8" from Case for 5 Seconds
(Note 1)
(Note 2)
(Note 1)
(Note 3)
600
± 30
450
-55 to +150
300
V
A
A
V
mJ
mJ
V/ns
W
W/°C
°C
°C
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCP16N60
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C16A
Rds On (Max) @ Id, Vgs260 mOhm @ 8A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 2250pF @ 25V
Power - Max167W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs70nC @ 10V