FCP16N60N
MOSFET SupreMOS 16A
product image
FCP16N60N Picture
SeekIC No. : 00148076 Detail
FCP16N60N: MOSFET SupreMOS 16A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP16N60N
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V Continuous Drain Current : 16 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.17 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : Through Hole
Package / Case : TO-220AB Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Mounting Style : Through Hole
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AB
Continuous Drain Current : 16 A
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 30 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 600 V
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.17 Ohms