FCP1913H104J-E3
Film Capacitors 1913 50V .1uF
product image
FCP1913H104J-E3 Picture
SeekIC No. : 001054956 Detail
FCP1913H104J-E3: Film Capacitors 1913 50V .1uF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP1913H104J-E3
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyphenylene Sulfide (PPS)
Capacitance : 0.1 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 50 Volts Series : FCP
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Dimensions : 3.3 mm W x 4.8 mm L x 2.8 mm H
Description
Lead Spacing :
Tolerance : 5 %
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : SMD/SMT
Capacitance : 0.1 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCP1913H104J-E3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.1F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
Dielectric MaterialPPS (Polyphenylene Sulphide)
Package / Case1913 (4833 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C