FCP1913H563G-E2
Film Capacitors .056uF 50V 2%
product image
FCP1913H563G-E2 Picture
SeekIC No. : 00994888 Detail
FCP1913H563G-E2: Film Capacitors .056uF 50V 2%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP1913H563G-E2
Capacitance : 0.056 uF Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 50 Volts Series : FCP
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Dimensions : 3.3 mm W x 4.8 mm L x 2.1 mm H
Product Type : General Purpose
Tolerance : 2 %
Series : FCP
Capacitance : 0.056 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCP1913H563G-E2
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.056F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±2%
Dielectric MaterialPPS (Polyphenylene Sulphide)
Package / Case1913 (4833 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C