FCP2416H154G-D3
Film Capacitors .15uF 50V 2%
product image
FCP2416H154G-D3 Picture
SeekIC No. : 00988778 Detail
FCP2416H154G-D3: Film Capacitors .15uF 50V 2%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCP2416H154G-D3
Mfg:
Cornell Dubilier
Quick Details
Product Type : General Purpose Dielectric : Polyphenylene Sulfide (PPS)
Capacitance : 0.15 uF Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 50 Volts Series : FCP
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Termination Style : SMD/SMT
Dimensions : 4.1 mm W x 6 mm L x 2.5 mm H
Description
Lead Spacing :
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Termination Style : SMD/SMT
Capacitance : 0.15 uF
Product Type : General Purpose
Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 50 Volts
Dielectric : Polyphenylene Sulfide (PPS)
Series : FCP
Parameters:
Technical/Catalog InformationFCP2416H154G-D3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.15F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±2%
Dielectric MaterialPPS (Polyphenylene Sulphide)
Package / Case2416 (6041 metric)
PackagingTape & Reel (TR)
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 125°C