FCSP07H40TR
Schottky (Diodes & Rectifiers) 0.75 Amp 40 Volt 190 Amp IFSM
product image
FCSP07H40TR Picture
SeekIC No. : 00193203 Detail
FCSP07H40TR: Schottky (Diodes & Rectifiers) 0.75 Amp 40 Volt 190 Amp IFSM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FCSP07H40TR
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Rectifiers Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 0.75 A Max Surge Current : 190 A
Forward Voltage Drop : 0.64 V at 1.5 A Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : FlipKY Packaging : Reel
Description
Configuration :
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Product : Schottky Rectifiers
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 0.75 A
Max Surge Current : 190 A
Package / Case : FlipKY
Forward Voltage Drop : 0.64 V at 1.5 A
Description
FlipKY? Chip Scale Package Schottky Barrier Rectifier FCSP07H40TR, 0.75 A