FD300R12KE3
IGBT Transistors 1200V 300A CHOPPER
product image
FD300R12KE3 Picture
SeekIC No. : 00143532 Detail
FD300R12KE3: IGBT Transistors 1200V 300A CHOPPER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FD300R12KE3
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~6
  • 6~10
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.7 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 300 A Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Power Dissipation : 1470 W Maximum Operating Temperature : + 125 C
Package / Case : IS5a ( 62 mm )-5
Description
Packaging :
Configuration : Single
Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.7 V
Continuous Collector Current at 25 C : 300 A
Power Dissipation : 1470 W