FDMS86101DC
MOSFET 100V/20V Nch 2xCool PowerTrench MOSFET
product image
FDMS86101DC Picture
SeekIC No. : 00146022 Detail
FDMS86101DC: MOSFET 100V/20V Nch 2xCool PowerTrench MOSFET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FDMS86101DC
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 14.5 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 7.5 mOhms at 10 V Configuration : Dual (MOSFET)
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : Power 56 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Continuous Drain Current : 14.5 A
Package / Case : Power 56
Configuration : Dual (MOSFET)
Resistance Drain-Source RDS (on) : 7.5 mOhms at 10 V