FF300R12ME4
IGBT Modules IGBT 1200V 300A
product image
FF300R12ME4 Picture
SeekIC No. : 00141246 Detail
FF300R12ME4: IGBT Modules IGBT 1200V 300A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FF300R12ME4
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Dual
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.75 V
Continuous Collector Current at 25 C : 450 A Gate-Emitter Leakage Current : 0.4 uA
Power Dissipation : 1.6 KW Maximum Operating Temperature : + 125 C
Description
Package / Case :
Packaging :
Product : IGBT Silicon Modules
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Configuration : Dual
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.75 V
Continuous Collector Current at 25 C : 450 A