FF600R12KF4
IGBT Modules 1200V 600A DUAL
product image
FF600R12KF4 Picture
SeekIC No. : 00141528 Detail
FF600R12KF4: IGBT Modules 1200V 600A DUAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FF600R12KF4
Mfg:
Infineon Technologies
  • Qty
  • 0~1
  • 1~3
  • 3~5
  • 5~10
Quick Details
Product : IGBT Silicon Modules Configuration : Dual
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.7 V
Continuous Collector Current at 25 C : 600 A Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Power Dissipation : 3.9 KW Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : IHM130
Description
Packaging :
Product : IGBT Silicon Modules
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Configuration : Dual
Gate-Emitter Leakage Current : 400 nA
Package / Case : IHM130
Continuous Collector Current at 25 C : 600 A
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.7 V