FFA30U60DNTU
Rectifiers 30a/600V Rectifier UF Recovery
product image
FFA30U60DNTU Picture
SeekIC No. : 00180894 Detail
FFA30U60DNTU: Rectifiers 30a/600V Rectifier UF Recovery
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FFA30U60DNTU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Common Cathode
Reverse Voltage : 600 V Forward Voltage Drop : 2.3 V
Recovery Time : 90 ns Forward Continuous Current : 30 A
Max Surge Current : 180 A Reverse Current IR : 15 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-3P
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 600 V
Forward Voltage Drop : 2.3 V
Mounting Style : Through Hole
Forward Continuous Current : 30 A
Packaging : Tube
Max Surge Current : 180 A
Configuration : Dual Common Cathode
Reverse Current IR : 15 uA
Recovery Time : 90 ns
Package / Case : TO-3P
Parameters:
Technical/Catalog InformationFFA30U60DNTU
VendorFairchild Optoelectronics Group
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2.3V @ 30A
Current - Reverse Leakage @ Vr15A @ 600V
Reverse Recovery Time (trr)90ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)