FGA180N30DTU
IGBT Transistors TBD
product image
FGA180N30DTU Picture
SeekIC No. : 00143799 Detail
FGA180N30DTU: IGBT Transistors TBD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGA180N30DTU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 300 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.9 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 30 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA Power Dissipation : 480 W
Maximum Operating Temperature : + 150 C Package / Case : TO-3P-3
Packaging : Tube
Description
Continuous Collector Current at 25 C :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 30 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 1.9 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 300 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Package / Case : TO-3P-3
Power Dissipation : 480 W
Parameters:
Technical/Catalog InformationFGA180N30DTU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)300V
Current - Collector (Ic) (Max)180A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic1.4V @ 15V, 40A
Power - Max480W