FGA25N120ANTDTU
IGBT Transistors Copak Discrete
product image
FGA25N120ANTDTU Picture
SeekIC No. : 00142472 Detail
FGA25N120ANTDTU: IGBT Transistors Copak Discrete
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FGA25N120ANTDTU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 50 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Power Dissipation : 312 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-3P-3 Packaging : Tube
Description
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Continuous Collector Current at 25 C : 50 A
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2 V
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 1200 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 250 nA
Package / Case : TO-3P-3
Power Dissipation : 312 W
Parameters:
Technical/Catalog InformationFGA25N120ANTDTU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)1200V
Current - Collector (Ic) (Max)50A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.5V @ 15V, 25A
Power - Max312W